Číslo dne

18

Největší počet nabídek na jednu zadanou zakázku v měsíci září na stavební práce. Tento zájem vyvolala zakázka vyhlášená Státním pozemkovým úřadem - Krajský pozemkový úřad pro Olomoucký kraj.

Aktuality

Čeští podnikatelé neumí využívat potenciálu veřejných zakázek

8. 4. 2013

Český stát denně vyhlašuje zakázky  v průměru za téměř jednu miliardu Kč, podnikatelé však tento potenciál neumí využít. Může za to především jejich nedostatečná informovanost a složitá legislativa.

Pro více než polovinu podnikatelů je velmi obtížné orientovat se v problematice veřejných zakázek. Ukázal to průzkum ,,Český stát jako zákazník“, který pro GovDaily provedla společnost eNovation s.r.o.  v únoru tohoto roku.

,,Vyhlašování veřejných zakázek je však primárním způsobem, jakým stát vybírá své dodavatele. Tyto informace by tedy měly být pro podnikatele lépe a hlavně přehledněji dostupné, aby měli větší šanci zařadit se mezi úspěšné dodavatele a zároveň tak došlo ke zvýšení transparentnosti výběrových řízení a efektivity na straně veřejných rozpočtů,“ hodnotí Miloš Ciniburk, specialista na veřejný sektor ve společnosti eNovation.

Přestože čeští podnikatelé vnímají netransparentní veřejné zakázky a komplikovanou legislativu jako jeden z klíčových faktorů, který ovlivňuje jejich úspěšné podnikání, téměř 80% podnikatelů považuje informovanost ze strany státní správy za nedostatečnou. Většina podnikatelů se proto snaží tyto informace aktivně vyhledávat, nejčastějším zdrojem je internet.

,,Podnikatelé však kvůli nepřehlednosti a nejednotnosti dostupných informací často nedokáží správně a včas vyhodnotit, které z nich jsou pro jejich podnikání relevantní“ uzavírá Miloš Ciniburk.

Kompletní výsledky průzkumu naleznete zde.Mezi naše odběratele patří

© 2014 GovDaily.cz enovation s.r.o. ISSN 1805-8167
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.